Jerzy Kukuczka

JERZY KUKUCZKA

Kolekcja koszulek termoaktywnych

zainspirowana najwybitniejszym z himalaistów

zainspirowana najwybitniejszym

z himalaistów

Aktywne filtry

Jerzy Kukuczka

czyli dokładnie kto?

Pierwsze kroki

Jerzy Kukuczka przyszedł na świat w 1948 roku w Katowicach. Jego rodzina pochodzi z Istebnej - małej miejscowości położonej w Beskidzie Śląskim. W młodości Jerzy trenował podnoszenie ciężarów, jednak jego powołaniem były góry. Pierwsze szlify zdobywał w polskich i słowackich Tatrach. Po latach wspominał:

"Po raz pierwszy dotknąłem skały w sobotnie popołudnie 4 września 1965 roku. Od tej pory wszystko inne przestało się liczyć. Przywieziony przez kolegę do Podlesic, w 20-metrowe wapienne skały, zobaczyłem, że ludzie wspinają się nawet po pionowej ścianie. Dotknąłem, podciągnąłem się na rękach, wyczułem, że nie tylko jakoś się tej skały trzymam, ale potrafię ją nawet pokonać. Tak odkryłem zupełnie dla mnie nowy pionowy świat."

Jerzy Kukuczka przyszedł na świat w 1948 roku w Katowicach. Jego rodzina pochodzi z Istebnej - małej miejscowości położonej w Beskidzie Śląskim. W młodości Jerzy trenował podnoszenie ciężarów, jednak jego powołaniem były góry. Pierwsze szlify zdobywał w polskich i słowackich Tatrach.

Jerzy Kukuczka

czyli dokładnie kto?

Siła woli i determinacja

Przeszkód było wiele. Żeby zdobyć finansowanie i zgodę na wielotygodniową wyprawę w Himalaje Jerzy wraz z innymi Himalaistami trudnili się malowaniem potężnych kominów hutniczych. Kupienie prowiantu spożywczego nadającego się na trudy wędrówki graniczyło z cudem. A jednak udało się.

Pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty został 4 października 1979 roku podczas Śląskiej Wyprawy „Himalaje 79”. Był to szczyt Lhotse od którego rozpoczął się marsz Jerzego Kukuczki po zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

Przeszkód było wiele. Żeby zdobyć finansowanie i zgodę na wielotygodniową wyprawę w Himalaje Jerzy wraz z innymi Himalaistami trudnili się malowaniem potężnych kominów hutniczych. Kupienie prowiantu spożywczego nadającego się na trudy wędrówki graniczyło z cudem. A jednak udało się. Pierwszy ośmiotysięcznik zdobyty został 4 października 1979 roku podczas Śląskiej Wyprawy „Himalaje 79”. Był to szczyt Lhotse od którego rozpoczął się marsz Jerzego Kukuczki po zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

Każda koszulka z kolekcji Jerzy Kukuczka, którą zakupisz wspiera bezpośrednio Fundację Wielki Człowiek.

Cegiełka na rozbudowę

Wirtualnego Muzeum

im. Jerzego Kukuczki

Cegiełka na

rozbudowę

wirtualnego

muzeum

im. Jerzego

Kukuczki

Jeżeli uważasz, że chcesz jeszcze bardziej pomóc, możesz podarować co roku swój 1% podatku na Fundację Wielki Człowiek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Każda koszulka z kolekcji imienia Jerzego Kukuczki, którą zakupisz wspiera bezpośrednio Fundację Wielki Człowiek.

Jeżeli uważasz, że chcesz pomóc jeszcze bardziej to możesz podarować co roku swój 1% podatku na Fundację Wielki Człowiek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zdobywca i prekursor

W ciągu ośmiu lat, Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8000 m. Był nie tylko zdobywcą ale również prekursorem. Wytyczył 11 nowych tras na ośmiotysięczniki, z czego trasa na K2 do dzisiaj nie została powtórzona. Jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy. "Normalność" go nie interesowała. O jednym z podejść pisał tak:

"Teraz psuje mi humor tylko jedna rzecz: że pójdziemy na Lhotse drogą klasyczną i tym samym niczego nowego nie wniesiemy. Zastanawiamy się z Januszem Skorkiem i Andrzejem Czokiem, czyby jednak nie pójść nieco bardziej w prawo i zrobić direttissimę zachodniej ściany. Wszystko to jest wynikiem myślenia kategoriami tatrzańskimi, i nie warto ryzykować. W czasie tych rozważań u podnóży najwyższych gór świata zrodził się inny pomysł. Spróbujemy zrobić Lhotse bez tlenu."

W ciągu ośmiu lat, Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8000 m. Był nie tylko zdobywcą ale również prekursorem. Wytyczył 11 nowych tras na ośmiotysięczniki, z czego trasa na K2 do dzisiaj nie została powtórzona. Jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy. "Normalność" go nie interesowała.

Ostatnia góra

24 października 1989 roku Jerzy Kukuczka wraz z Ryszardem Pawłowskim dokonywali próby wejścia na szczyt Lhotse południową ścianą. Niestety na wysokości około 8300 metrów Kukuczka odpadł od ściany. Lina, która łączyła go z partnerem nie wytrzymała szarpnięcia i najwybitniejszy polski himalaista runął w trzykilometrową przepaść.

Oddając hołd jego pamięci wspólnie z Fundacją Wielki Człowiek prowadzoną przez syna Jerzego Kukuczki - Wojciecha Kukuczkę przygotowaliśmy dla was kolekcję koszulek przedstawiającą naszego wybitnego rodaka. Każda sprzedana sztuka koszulki to konkretna kwota przekazana na działania fundacji, której głównym celem jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki oraz polskiego himalaizmu.

24 października 1989 roku Jerzy Kukuczka wraz z Ryszardem Pawłowskim dokonywali próby wejścia na szczyt Lhotse południową ścianą. Niestety na wysokości około 8300 metrów Kukuczka odpadł od ściany. Lina, która łączyła go z partnerem nie wytrzymała szarpnięcia i najwybitniejszy polski himalaista runął w trzykilometrową przepaść. Oddając hołd jego pamięci wspólnie z Fundacją Wielki Człowiek prowadzoną przez syna Jerzego Kukuczki - Wojciecha Kukuczkę przygotowaliśmy dla was kolekcję koszulek przedstawiającą naszego wybitnego rodaka. Każda sprzedana sztuka koszulki to konkretna kwota przekazana na działania fundacji, której głównym celem jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki oraz polskiego himalaizmu.

Chcesz lepiej poznać

postać Jerzego Kukuczki?

Odwiedź

wirtualne muzeum